• Slidepic1
  • Slidepic2
  • Slidepic3
  • Slidepic4

O nás

Jednota Sokol Moravská Ostrava má velmi bohatou historii a tradici, po počátečních neúspěšných pokusech byla založená 30.4.1891. Velkým nedostatkem ve cvičební činnosti Sokola bylo to, že jednota neměla vlastní tělocvičnu, a proto cvičenci byli nuceni cvičit ve vypůjčených místnostech. V roce 1901 jednota odkoupila pozemek vedle Národního domu a 5. 6. 1904 byl položen základní kámen ke stavbě tělocvičny, která byla slavnostně otevřená 2.7.1905.

Výsledky vrcholové gymnastiky Sokol Moravská Ostrava 1 v letech 1951 - 1978

V tomto období jsme zaznamenali v ženské kategorii výborných výsledků nejen na vrcholných domácích soutěžích, ale i na mezinárodních utkáních, na mistrovství Evropy, mistrovství světa a Olympijských hrách. Z obrovského výčtu gymnastek vychovaných v Sokolu Moravská Ostrava 1 jmenujme alespoň ty nejvíce úspěšné.

 

Adolfína Tačová, narozená v roce 1939

tacova1

Obrazek Závodila deset nepřetržitých let v gymnastickém trikotu se lvíčkem na prsou. Spolu s Evou Bosákovou a Věrou Čáslavskou tvořily základ tehdejšího olympijského družstva.

Její závodní kariéra byla velice úspěšná, což dokazuje nejedno vítězství, ale mezi největší vrcholy aktivní činnosti patřily bezesporu zisk stříbrných medailí v závodě družstev na OH 1960 v Římě a OH 1964 v Tokiu, 4. místo ve finále na přeskoku na OH v Římě. Taktéž dvě stříbrné medaile z MS 1958 v Moskvě a MS 1962 v Praze. V roce 1965 start na ME 1965 v Sofii - 7. místo a účast ve finále na přeskoku, bradlech a prostných. O start na MS 1966 v Dortmundu a zisk zlaté medaile přišla následkem přetržení achilovky měsíc před konáním šampionátu.

Za vzornou reprezentaci je odměněna několika poctami a vyznamenáními, stejně jako za dlouholetou úspěšnou trenérskou činnost s mládeží. V součastnosti zastává funkci Čestné prezidentky oddílu sportovní gymnastiky.

tacova2tacova3

 

Renáta Stodůlková

Na družbě olympijských nadějí v roce 1970 se umístila na 4. místě.

stodulkova2stodulkova1stodulkova3

 

Jana Knopová

knopova2

Další z nejlepších gymnastek vychovaných v naší tělocvičně. Pod vedením trenérů M. Kojdeckého a A. Tačové absolvovala J. Knopová závody světové úrovně. Již v roce 1973 se zúčastnila mistrovství Evropy, o rok později následovalo mistrovství světa v Bulharsku a za vrchol její kariéry lze považovat Olympijské hry v Kanadě v roce 1976, kde vybojovala 4. místo v závodě družstev a vynikající 15. místo v závodě jednotlivkyň.

 

knopova1knopova3

 

Hana Crlová

Opět jedna z vynikajících gymnastek, která za svou kariéru obsadila nejedno prvenství, jak můžete vidět i na fotografii, která je z přeboru ČSR konaného v roce 1976 ve Vracově. V roce 1975 byla zařazena do juniorského reprezentačního družstva, v letech 1976 - 1978 byla členkou reprezentačního družstva žen. Zúčastnila se řady mezistátních utkání a mezinárodních závodů. V roce 1978 zanechala vrcholové gymnastiky kvůli bolestem páteře způsobenými rychlým vzrůstem.

 

Radka Zemanová

Vrcholová závodnice, která pod hlavičkou naší gymnastiky startovala mimo jiné i na mistrovství světa ve Francii v roce 1978. Bohužel přešla do jiného sportovního oddílu.

zemanovaa1

 

Miroslav Kojdecký, narozený v roce 1927

kojdecky1

Oznamujeme všem oddílům sportovní gymnastiky, příznivcům, přátelům a známým, že dne 2. února 2001 zemřel ve věku 74 let náš dlouholetý obětavý pracovník sportovní gymnastiky, úspěšný trenér, který se zasloužil o rozkvět čsl. gymnastiky žen v letech 60. - 80. Po sametové revoluci bojoval za obnovu sokolstva, založil komisi SG při odboru sportu ČOS, čestný a zásadový pan Miroslav Kojdecký.

 

kojdecky2kojdecky3

PODPORUJI NÁS

ostrava sport_logo diony_logo koras_trade_logo koras_restaurace_logo atos_logo momo_logo ČGF logo SOKOL logo